idesse.com.tr Sitesi Gizlilik Politikası

Üyelerimizin ve ziyaretçilerimizin gizliliği ve kişisel bilgilerin mahremiyeti bizim için önemlidir. Bu gizlilik Politikası 23 Mart 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde idesse.comtr sitesi üzerinden kişisel bilgilerinizin nasıl yönetildiği ile ilgili olarak politika ve standartlarımızı yansıtmaktadır.

Bu Gizlilik Politikası idesse.comtr tarafından üyelerinden istenen bilgilerin neler olduğu ve bu bilgilerin nasıl ve ne amaçla kullanıldığını açıklamaktadır. Lütfen kişisel bilgilerinizi bizime paylaşmadan önce gizlilik politikalarımızı dikkatle okuyunuz. Gizlilik Politikamız ile ilgili sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçin.

TOPLADIĞIMIZ KİŞİSEL BİLGİLER

Kayıtlı Olmayan Ziyaretçiler

idesse.com.tr’nin sizlere sağlayacağı pek çok kişiselleştirilmiş servis ve bilgi için üye olmanızı şiddetle öneririz. Diğer yandan idesse.com.tr’ye kayıtlı üye olmamayı tercih edebilir ve bu durumda ziyaretçilerimize sağlanan olanaklarla yetinebilirsiniz.

Kayıtlı üyemiz değilseniz, sizden topladığımız bilgiler oldukça sınırlıdır. Sitemizin erişim hızı ile ilgili performans sorunlarını tespit edebilmek ve kullanıcı istatistiklerini raporlayabilemek için siteye erişim yaptığınız IP adresinizi loglarız. Siteye nasıl eriştiğinize bağlı olarak (ADSL, şirket hattı, vb) IP adresiniz her bağlandığınızda farklı olabilir. Her nasıl olursa olsun IP adresinize bakarak siteye hangi kişinin bağlandığını anlamak oldukça zordur. Zaten bizlerin de böyle bir çalışması ve amacı bulunmamaktadır. idesse.com.tr’ye, başka sitedeki bir linki tıklayarak geldiğinizde, bize hangi linkten gelindiğini de loglarız. Bu istatistikler bize İnternet üzerinde ne kadar görünür olduğumuzu, ziyaretçilerimizin hangi kanallar vasıtası ile eriştiğini gösterir. Tüm bu bilgiler toplu değerlendirme raporları elde etmek için kullanılırlar. Bir başka değişle bu türden toplu raporlar bireyler seviyesinde değerlendirmeler içermezler. Bu raporlarda şahıs bilgileri görünür değildir.

IP adreslerinin dışında “kurabiye” denilen (“cookie”) küçük dosyaları bilgisayarınızın sabit diskine yerleştiririz. Kurabiye denilen küçük dosyalar ziyaretçilerimizin Sitemizin hangi bölümlerini hangi sırayla ziyaret ettiğini bizlere söyler. Diğer yandan, eğer bizim kayıtlı üye değilseniz bu kurabiye dosyaları sizin kişisel bilgilerinizi içermez ve bize sizin kimliğiniz ile ilgili bir bilgi iletmez. Kurabiye dosyaları bilgisayarınızın sabit diskindeki bilgilerin neler olduğunu bize söyleyemez/söylemezler. Sizinle ilgili kişisel bilgileri içermediği için, istatistiksel bilgileri raporladığımız bu Kurabiye dosyalarına izin vermenizi rica ediyoruz.

Eğer bizimle iş ortaklığı içerisinde olan bir site aracılığı ile idesse.com.tr’yi ziyaret ediyorsanız ve ilgili sitenin kayıtlı üyesi iseniz, bazı kişisel bilgileriniz bize bu site aracılığı ile aktarılabilir. Bu nedenle söz konusu sitenin gizlilik politikalarını lütfen iyi inceleyiniz.

Sizinle ilgili olarak bize her hangi bir diğer Web sitesinden aktarılan bilgiler ne olursa olsun, idesse.com.tr’ye üye olmadığınız müddetçe bu bilgileri kendi sistemlerimizde saklamıyoruz.

Kayıtlı Üyelerimiz

idesse.com.tr’ye üye olduysanız kendi sitemizde içeriğinizi oluşturup yönetebilirsiniz. idesse.com.tr’ye üye olmanın size sağladığı faydalar sizi daha iyi tanıdıkça ve zaman içerisinde yeni fonksiyonlar ekledikçe artacaktır. Dolayısı ile idesse.com.tr’ye üye olmanızı şiddetle öneririz.

idesse.com.tr’ye üye olduğunuzda, Kayıtlı Olmayan Ziyaretçiler bölümünde bahsettiğimiz genel bilgilere ek olarak bazı kişisel bilgileri toplayabilmekteyiz. Bu türden kişisel bilgilere olası örnekler: İsim, e-Posta adresi, yazışma adresi, telefon, cep telefonu, kullanım tercihleri verilebilir. Sağladığınız bilgiler değişiklik gösterebilir ancak bizler sadece Sitemizdeki formlara sizin elle girdiğiniz ya da bize erişim yetkisi/izni verdiğiniz bilgileri toplarız. Derlediğimiz bilgilerin bir kısmını “Kurabiye” dosyalarına yazarak, bilgisayarınızın sabit diskinde saklanmasını bekleriz. Böylelikle bizi ziyaret ettiğinizde sizi tanır ve siteyi tercihleriniz doğrultusunda kullanabilmenizi sağlarız. Bunun dışında kişisel tercihleriniz doğrultusunda daha sağlıklı iletişim kurabilmek için idesse.com.tr ekibi kayıt bilgilerinizi zaman zaman güncelleyecektir.

Eğer Sitemize, birlikte çalıştığımız yani iş ortaklığı yaptığımız diğer web siteleri üzerinden geliyorsanız ve ilgili sitenin kayıtlı üyesi iseniz; bu siteye kayıt olurken verdiğiniz bazı bilgiler ziyaretinizle birlikte bize bu site tarafından bize gönderiliyor olabilir. Bu durumda bize yönlendirme yapan sitenin üyelik şartlarını ile gizlilik politikasını ve bu gizlilik politikasını kabul ederek, bilgilerinizin kullanılmasına izin verip vermediğinizi ya da hangi şartlarla izin vermiş olduğunuzu inceleyiniz. Bize yönlendirme yapan bir site üzerinden idesse.comtr’yi ziyaret ettiğinizde, bize gönderilen bilgilerin tamamını ya da bir kısmını saklayabilir veya hiç bir bölümü saklamayabiliriz. Eğer bilgilerinizi saklarsak, bunları bize gönderen Web sitesinin politikası ne olursa olsun, sadece burada detaylandırılan kendi Gizlilik Politikamız çerçevesinde kullanırız.

Eğer idesse.com.tr’ye, birlikte çalıştığımız/iş ortaklığı yaptığımız diğer Web siteleri üzerinden geldiyseniz (geldiğiniz Web sitesine üye olup olmadığınızdan bağımsız olarak) ve idesse.com.tr’ye üye olmak istiyorsanız; sizi bize yönlendiren iş ortağımıza, sizinle ilgili bazı kayıt bilgilerini vermek zorunda olabileceğimizden haberdar olunuz. Bu durumda bilgilerinizi paylaşabileceğimiz iş ortağımızın, bu bilgileri nasıl kullanacağını kontrol etme olanağımız bulunmamaktadır. Bu nedenle idesse.com.tr’ye üye olmadan önce sizi bize yönlendiren iş ortağımızın (eğer bize başka bir site üzerindeki linke tıklayarak eriştiyseniz) Gizlilik Politikası’nı detaylıca incelemenizi öneririz.

Eğer idesse.comtr’yi doğrudan ziyaret ettiyseniz, kayıt sırasında bize verdiğiniz kişisel bilgilerinizi, kısmen ya da tamamen, hiç bir 3.parti ile paylaşmayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Kişisel Bilgileri nasıl ve ne amaçla kullanıyoruz?

Üye olurken sisteme girdiğiniz bilgiler hem idesse.com.tr için hem de sizin için kullanılmaktadır. Daha önce açıkladığımız gibi, girdiğiniz bilgiler öncelikle Site’yi kişiselleştirebilmenize yarar. Böylelikle idesse.com.tr’den en yüksek faydayı elde edebilirsiniz.

Bunun dışında iletişim bilgilerinizi tercihleriniz doğrultusunda sizi bilgilendirmek için kullanırız. Ayrıca zaman zaman size bilgilendirme amaçlı e-postalar gönderebiliriz (ama ancak siz e-posta almak isteğinizi belirttiyseniz). Bu bilgilendirme yazışmaları ilgilendiğiniz bir ürün yada hizmet ilgili en son yorumların veya fırsatların size iletilmesi şeklinde olabilir. Her hangi bir anda İletişim Profili’nizi değiştirerek ya da bizimle iletişime geçerek bu türden bilgilendirme mesajlarının iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bize verdiğiniz bazı bilgileri, yine tercihleriniz doğrultusunda, size uygun tanıtım içeriklerinin gösterimi amacı ile kullanabiliriz.

Kişisel bilgilerin açıklanması

idesse.com.tr, eğer sitemize kayıt olursanuz, elde edilen Kişisel Bilgilerinizi her hangi bir 3.parti ile paylaşmaz, kiralamaz, satmaz. (İş ortaklarımıza aktarabileceğimiz ya da onlardan aktarılan bilgiler ve bunların nasıl kullanıldıkları ile ilgili olarak lütfen daha önceki bölümleri inceleyiniz).

Kişisel bilgileriniz korumak için aldığımız önlemler

idesse.comtr olarak sistemlerimiz üzerinde sakladığınız kişisel bilgilerinizin güvencede olması amacı ile bir dizi güvenlik önlemleri ve süreçleri uygulamaktadır. Örneğin, sistemlerimizdeki kişel bilgilere erişim, sizinle görevi icabı (zaman zaman yorumlarınızın ya da mesajlarınızın teyid edilmesi amacı ile) iletişime geçmesi gerekebilecek çalışanlarımız dışında engellenmektedir.

Bunun dışında Şifrelerin sistemde Hash edilerek saklanması, Giriş (“Login”) Denetleme, Pasif Bağlantıları Düşürme (“idle session termination”) vb gibi yöntemlerle profilinize yetkisizi erişimleri mümkün olduğunca engellemeye çalışıyoruz. Diğer yandan Kişisel Bilgilerinizi güvenliğinin %100 garanti altında olması son derece teorik bir yaklaşımdır.

Gizlilik Politikasındaki Değişikler

idesse.com.tr, Gizlilik Politikasında uygun gördüğü değişiklikleri yapma hakkını saklı tutmaktadır. İleride Gizlilik Politika’mızda gerçekleştirmeyi düşündüğümüz her hangi bir değişikliğin, üyelerimizden aldığımız Kişisel Bilgileri etkilemesi söz konusu olursa tüm üyelerimizle iletişime geçilerek, durumla ilgili olarak gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Bu durumda dileyen üyelerimiz, idesse.com.tr’deki hesaplarını iptal edebileceklerdir.